VPLIV CANDIDE NA ČREVESNO FLORO PO TERAPIJI Z ANTIBIOTIKI
Čezmerna rast Candide (ali Candidi sorodni kompleks) je včasih težko dokazljiva iz strani medicine in posledično ustvarja neko nedefinirano stanje, ki ga ni mogoče diagnosticirati. Ta trditev seveda ni resnična. Dejstvo je, da je opravljenih na tisoče raziskav, ki preiskujejo to glivico in različne poti, po katerih lahko prizadene naše telo.
Nekatere teh raziskav so vzele pod drobnogled sâmo glivico Candida ali njeno povzročitev okužbe pri imunsko oslabelih bolnikih medtem, ko nam druge pomagajo razumeti način oziroma pot, po kateri se lahko Candida kolonizira v črevesju in s tem vodi do številnih različnih simptomov razraščanja glivice.
Ena teh raziskav je bila objavljena pred nekaj meseci. Dala nam je odločilen pogled na dejstvo, kako lahko Candida albicans doseže dominantnost ali prevladujoč položaj nad mikrofloro v črevesju kmalu po začetku terapije z antibiotiki. Prav to je eden izmed razlogov, zakaj se priporoča jemanje probiotikov med in po terapiji z antibiotiki.
Raziskava je tudi pomagala razložiti, zakaj so antibiotiki eden glavnih vzrokov za Candido ter zakaj lahko ima njihova nepravilna uporaba resne dolgoročne posledice za vaše zdravje.
Candida albicans je izredno prilagodljiv in preračunljiv organizem. To mu omogoča preživeti tako v kislih kot tudi v alkalnih pogojih in celo njegovi lastni metaboliti (stranski proizvodi) aktivno spreminjajo pH okoli glivice ter ji tako omogočajo hitrejše širjenje.
Zahvaljujoč študiji, objavljeni v reviji znanstvenih poročil (Scientific Reports) v letu 2013, lahko razberemo, da Candida albicans spreminja tudi način ponovne obnove črevesne flore po terapiji z antibiotiki.
ANTIBIOTIKI OMOGOČAJO CANDIDI ALBICANS PREVLADO V ČREVESJU
V študiji iz leta 2013, je bila ena skupina mišjih samic 7 dni deležna terapije z antibiotikom širokega spektra (cefoperazon). Po terapiji jim je bila v telo dodana majhna količina Candide albicans. Črevesno floro miši so nato testirali 7 in 21 dan po okužbi z glivico.
Druga skupina mišjih samic predhodne terapije z antibiotiki pred okužbo ni bila deležna.
Prva stvar, ki se jo lahko omeni je ta, da je glivica Candida učinkovito kolonizirala črevesje tistih mišjih samic, ki so predhodno prejele terapijo z antibiotiki, zaradi katerih je bila njihova črevesna flora prizadeta. Kolonije Candide so bile pri teh miših najdene celo po 90 dneh.
Tista skupina miši, ki predhodne terapije antibiotikov ni prejela in je imela črevesno floro neprizadeto, se je proti bakteriji borila veliko bolj učinkovito. Ta skupina je Candido albicans popolnoma eliminirala iz črevesja po 21 dneh.
Neverjetno je dejstvo, da je bila potrebna izredno majhna količina Candide albicans, da je inficirala in kolonizirala črevesje miši, ki so predhodno prejele terapijo antibiotikov.
Glivica Candida sicer v črevesju miši ni prisotna, obstaja pa v prebavilih približno 70-80% vseh ljudi. Čeprav je bila raziskava opravljena na miših in ne ljudeh, lahko vidimo, kako terapija antibiotikov širokega spektra omogoči, da se Candida z lahkoto razmnoži in kolonizira črevesje.
CANDIDA SPREMINJA POTEK REGENERACIJE ČREVESNE FLORE PO ANTIBIOTIKIH
Druga pomembna ugotovitev te študije je, da prisotnost Candide albicans v oslabljeni ali
prizadeti črevesni flori aktivno spreminja obnovo bakterijske sestave črevesja.
Ugotovljeno je bilo, da je po 21 dneh v skupini miši, ki so prejemale predhodno terapijo z antibiotiki, dramatično padla raven bakterij Lactobacillacae, torej mlečnokislinskih bakterij, ki jih najdemo v večini probiotičnih dopolnil. Splošna raven bakterij v črevesju je bila približno enaka tisti, ki so jo imele miši brez predhodne terapije z antibiotiki, vendar je bila zelo različna sama njihova sestava.
Rezultati raziskav so pomembni zato, ker so Lactobacillacae bakterije (mlečnokislinske bakterije) eden naših najboljših obrambnih sistemov proti razraščanju Candide – znižujejo pH vrednost črevesja in preprečujejo prehod Candide v glivično obliko. Z znižanjem števila te vrste bakterij ima torej Candida večje možnosti za preživetje.
Videti je, da prisotnost Candide albicans v prizadeti črevesni flori močno vpliva na njeno obnovo. Ne samo, da Candida kolonizira črevesje in je lahko tam prisotna dolgo časa, preprečuje tudi rast ‘dobrih bakterij.’ Nekako tako, kot spreminja pH svoje okolice, Candida albicans spreminja tudi svoje okolje za hitrejšo rast in boljšo kolonizacijo.
OKREVANJE PO ANTIBIOTIKIH IN ZDRAVLJENJE CANDIDE
Antibiotiki lahko imajo nekaj čudovitih lastnosti uporabe vendar se morate zavedati, da imajo tudi svoje slabe, dolgoročne posledice za vaše zdravje. Zdrava črevesna flora je razlog boljše prebave in odpornosti medtem, ko je prizadeta črevesna flora lahko vzrok za drisko, depresijo, črevesno vnetje, probleme z dihali (kot so astma) in še veliko več.
Jemanje probiotičnih dopolnil pred in po terapiji z antibiotiki je zato zmeraj priporočljivo in vsekakor nekaj, o čemer bi se bilo dobro pogovoriti s svojim zdravnikom.
Po kolonizaciji črevesja s Candido je le-to izredno težko odstraniti. V veliki meri je to posledica dobre prilagoditve Candide in njene zaščite z biofilmi. Strategije eliminacije Candide, kot so dieta z manj sladkorja, antimikotiki in probiotiki so lahko koristne vendar se morajo za njihov najbolj učinkovit način izvajati sočasno.